Proč, je to vlastně důležité? Když se jdete koupat do bazénu nebo do řeky, jezera, rybníka a dalších nádrží nikdy si neděláte testy na kvalitu vody. Prostě se podíváte, jak vypadá voda, a jdete se koupat. Většinou je to, ale naprosto něco jiného, když se jedná o přírodní vodní plochy, protože tam je řízena čistota proudem vody, živočichy, řasy a rostlinami a spousta dalšími aspekty. Příroda si drží svou přirozenou kvalitu a je pro lidi vhodná. Dokáže být v takových hodnotách, že pro lidi není závadná, ale jen v některých obdobích, během léta se ve vodě mohou objevovat sinice a pak voda rozkvete v takové velikosti, že je zakázáno koupání nebo je dočasně omezeno. Někdy máte jen varování, že není vhodná, nebo že kvete. Většinou na přehradách to mají rozdělené podle stupňů nebezpečí pro lidský organismus.
V takových bazénech se vám nestane, že by vám kolem nohou plavalo hejno malých rybiček, které se malými řasy živí a udržovali vám tak příjemné čisté prostředí. V bazénu si čistotu musíte hlídat samy a měřit hodnoty vody, aby byli ideální, je to naprosto jednoduché, buďto můžete mít nějaký pH tester, který vám řekne, jak na tom voda je ohledně kyselosti a zásaditosti, v jaké je míře. PH v bazénu chlorito by měla být v rozmezí od 6,8 do 7,6 pH.
Když se pH vychyluje, je dobré ho vyrovnat chemikáliemi, které vám tuto hodnotu opět upraví do dobrého rozmezí, nebo můžete mít testery na další důležité hodnoty. Některé testery jsou přímo zabudované ve filtračním zařízení a bazén si hodnoty měří sám a podává vám o tom informace prostřednictvím telefonu, který je na přístroj připojený. Můžete tak mít výsledky hodnoty vody, třeba v pracovní době, kdy se chystáte domů, nebo na oběd s kolegy. Když bude něco špatně, bazén vám to sám řekne, že se hodnoty vychýlili. Ovšem to je vymoženost u velmi drahých bazénů, které jsou zapojeny do složité techniky. Většinou u nich probíhá i samotné dávkování na ošetření nebo na dostatečné množství soli v bazénu.