Jak financovat bydlení?


Mnohým lidem může samozřejmě nájemní bydlení vyhovovat, ale je daleko více těch, kteří by uvítali spíše bydlení v osobním vlastnictví. Někteří nemají dobré zkušenosti s nájmem, protože majitelé pronajímaných nemovitostí se snaží mnohé nájemníky kontrolovat nad rámec toho, co je ještě únosné. Kromě toho, dnes není jednoduché najít hezký byt či dům, za který majitel nebude měsíčně chtít víc peněz než je zdrávo. Majitelé nemovitostí které pronajímají chtějí samozřejmě vytěžit co nejvíce peněz, ale dost často stav nemovitosti vůbec neodpovídá požadovanému nájemnému.

dům banka

Bohužel v dnešní době je nemožné si na vlastní bydlení naspořit. Naši prarodiče dostávali firemní byty, měli k dispozici státní půjčky bez úroků, a nic z toho my dnes nemáme. My se musíme zadlužit na desítky let, pokud chceme bydlet ve svém. Pomocí hypotéky financuje bydlení mnoho lidí, a další tisíce se každý rok chystají o hypotéku zažádat. Pomocí hypotéky totiž můžete financovat

  • Rekonstrukci
  • Stavbu nového domu
  • Nákup pozemku nebo dokončeného domu

peníze bydlení

Každý rok je objem poskytovaných hypoték obrovský, ale protože banky zpřísnily podmínky, za kterých úvěry poskytují, došlo k mírnému ochlazení na trhu s realitami. Každý totiž musí mít naspořenou poměrnou část, nemovitost k rekonstrukci a nebo pozemek. Jenže protože lidé brali méně hypoték a tudíž banky méně vydělávaly, pravidla se opět trosku zmírnila. Co ale zůstalo stejné, je podmínka bezdlužnosti a perfektní platební historie. Nesmíte mít exekuce ani být v insolvenci, a pokud nemáte opravdu velké příjmy, nesmíte mít ani leasing či zboží větší hodnoty na splátky. Jsou lidé, kteří klasickou hypotéku od banky nezískají, protože nesplní podmínky. Proto se obrací na nebankovní instituce, které také nabízí hypotéky. Nebankovní hypotéka Hypotekybezregistru má ale také svá pravidla, která je nutné dodržet.