Nechce se vám již bydlet v pronajatém bytě? Máte osobní trpkou zkušenost z nájemního vztahu, kdy s vámi pronajímatel nejedná zrovna v rukavičkách? Máte problém se s ním dohodnout na výměně poruchové plynové karmy? A chtěli byste mít v bytě podlahové topení, ale pronajímatel o tom nechce slyšet ani slovo? Takovéto případy se stávají a lidé, kteří jsou podnikaví a rádi zvelebují svůj příbytek, se tak ocitají v pasti. Mají svázané ruce a neustálá výměna nájemních bytů nic neřeší, protože se mohou dostat do podobné situace za půl roku někde jinde.
Toto je jeden ze zásadních důvodů, proč opouštíme nájemní vztahy a pořizujeme si vlastní bydlení. Byť je financováno hypotékou. Americkou hypotékou sice přeplácíte, to je jasné u každého úvěru, ale po splacení hypotéky je dům váš a zástavní právo věřitele je z katastru nemovitostí vymazáno. Ovšem i v době, kdy hypotéku splácíte, můžete nakládat s vlastním bydlením tak, aby vám vyhovovalo, tedy například není problém provádět stavební úpravy a investovat peníze do úsporných technologií, jako jsou tepelná čerpadla nebo ostrovní fotovoltaika.
Nebankovní americkou hypotékou lze hradit i další záležitosti, například se vyplácí rekonstruovat městský byt získaný po rodičích či prarodičích dědictvím a ten pak výhodně prodat a umořit z něj větší část hypotéky. S americkou hypotékou, respektive s tímto finančním obnosem, lze nakládat velice pružně, neboť se jedná o hypoteční úvěr neúčelový, který není vysloveně určen pro zajištění bydlení danou nemovitostí.
Jistou nevýhodou americké hypotéky je vyšší úroková sazba v porovnání s hypotékou klasickou, ale stále jde o úroky nižší, než u spotřebitelských úvěrů. U americké hypotéky ovšem nelze čerpat státní podporu a nelze odečítat úroky z daňových plateb. Zároveň upozorňujeme na to a opakujeme, že po dobu splácení hypotéky má věřitel na nemovitost uvaleno zástavní právo, a že v případě nedodržení smluvního závazku o ni můžete přijít.