Dobré vztahy
Bydlení v rodinném či panelovém domě je dost odlišné, přičemž obojí má své. Kolem domu je rozhodně více práce a také zde bývají větší náklady na bydlení, s čímž je zapotřebí počítat. Jestliže se navíc jedná o nějakou starší nemovitost, tak je možné, že sem tam bude zapotřebí nějaká ta oprava, aby zůstala v dobrém stavu a dobře se nám tu žilo. Na druhou stranu zde zase bývá větší klid a na takové zahradě vyžití pro děti a dospělé. Akorát pořízení není zrovna nejlevnější a mnoho lidí se neobejde bez hypotéky, aby si jej mohli dovolit.
V bytě dost záleží na sousedech, protože když s nimi nemáte zrovna dobré vztahy a pouští si třeba hlasitou hudbu, řvou jim děti, dupou a dělají všemožný randál, když se zrovna potřebujete učit či třeba spát, tak to rozhodně není nic příjemného. Pokud je to přes den, tak mnohdy ani nějaké stížnosti nepomohou a po delší dobu je to na zbláznění. Než se tedy do bytu nastěhujete je dobré zjistit si, jací jsou sousedé, protože hluk ze všech stran v pohodlí domova není vůbec příjemný.
Shromáždění vlastníků
Jednotlivý vlastníci se starají o své bytové jednotky, ovšem kromě nich je třeba se starat o panelový dům jako celek. Někdo totiž musí uklízet společné prostory a zároveň opravovat, když se v nich něco porouchá. Samozřejmě tímto to nekončí, protože je zde určitý účet, na kteří všichni přispívají a z něj jdou výdaje i investice do nových věcí. Tyto a další významná rozhodnutí se probírají na shromážděních, kde je zapotřebí k projití návrhu více než polovina hlasů. Možná na takový shromáždění sami chodíte, takže moc dobře víte, jak to zde chodí.
Pokud nemáte nikoho, kdo by je zařizoval a také se staral o kompletní správu, aby byly zaplaceny všechny poplatky a zařízeny veškeré administrativní úkony, tak můžete vsadit na odbornou správu. Ti všechno tohle zařídí a majitelé bytů můžou stále běžně hlasovat o projednávaných návrzích na konaných schůzích SVJ homepartner.cz. Na webu je popsáno, jak přesně shromáždění probíhá, takže se můžete informovat předem.